Chirurgia kręgosłupa
25 października, 2022 Autor piotrek-adm 0

Chirurg kręgosłupa – najważniejsze informacje

Chirurgia kręgosłupa stanowi jeden z działów medycyny. Lekarze, którzy zajmują się tą dziedziną, muszą posiadać specjalistyczną wiedzę i stosować najnowocześniejsze rozwiązania. To zawód, który opiera się na stałym rozwoju i nauce, dlatego też nie każdy nadaje się do tego, aby go wykonywać. Czym zajmuje się chirurg kręgosłupa i kiedy się do niego udać? Zachęcamy do lektury poniższego wpisu i poznania odpowiedzi na nurtujące pytania. 

Czym zajmuje się chirurg kręgosłupa?

Jeżeli chodzi o chirurgię kręgosłupa, to jest to dość szeroka dziedzina medyczna. Każdy lekarz może posiadać różne specjalizacje, w zależności od kierunku ukończenia studiów, czy też odbytych praktyk oraz szkoleń. Oznacza to więc, że chirurg kręgosłupa może specjalizować się w określonych metodach operowania pacjentów, ale i również wszelkimi węższymi specjalizacjami. 

 

W Polsce chirurg może posiadać specjalizację medyczną w dziedzinie ortopedii lub neurochirurgii. Wynika to z faktu, że nie istnieje konkretna specjalizacja związana wyłącznie z chirurgią kręgosłupa. Do jakiego lekarza więc udać się z danym problemem? 

Chirurgia a ortopedia

Chirurg ze specjalizacją ortopedyczną zajmuje się operacjami narządu ruchu, jakimi są kości i stawy. W ramach wąskich specjalizacji może on profesjonalizować się wybranymi obszarami ciała, na przykład kończynami górnymi, dolnymi czy też barkami. 

Chirurgia a neurochirurgia

Lekarz, który specjalizuje się w neurochirurgii, również może stać się chirurgiem kręgosłupa. Musi on jednak wybrać specjalizację związaną z rdzeniem kręgowym i poszczególnymi odcinkami kręgosłupa. 

Chirurg kręgosłupa

Kiedy udać się do chirurga kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może pojawić się niespodziewanie, a dodatkowo może być bardzo dotkliwy i niekomfortowy. Może on nawet utrudniać codzienne i proste czynności, które na co dzień nie sprawiają żadnych problemów. W takim wypadku konieczne jest udanie się do chirurga kręgosłupa. Kiedy jednak udać się do ortopedy, a kiedy neurochirurga?

 

W momencie, gdy ból pleców pojawił się niespodziewanie, warto udać się do ortopedy. Taki ból może być spowodowany na przykład wadą postawy, dlatego też konieczne będzie zlecenie badania RTG. Na tej podstawie specjalista odkryje, a także rozwiąże powstały problem. Kiedy warto udać się do neurochirurga?

 

Do neurochirurga należy się udać z bólem kręgosłupa, spowodowanym problemami z układem nerwowym. W tym przypadku odczuwa się silny i promieniujący ból, który również jest niekomfortowy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Udanie się do lekarza o tej specjalizacji nie zawsze oznacza trudną operację — czasem problem można rozwiązać za pomocą zabiegów, które są małoinwazyjne. 

 

Chirurg kręgosłupa może pomóc w rozwiązaniu problemów z bólem. Warto więc udać się do niego z tego rodzaju problemem, w celu jego rozwiązania i szybkiego powrotu do zdrowia.