Jak działają maści na opryszczkę i kiedy je stosować?
Opryszczka wargowa wiąże się z dyskomfortem i jest nieestetyczna. Zazwyczaj atakuje, gdy organizm jest osłabiony, choć można sobie skutecznie z nią poradzić, jeśli szybko zostaną podjęte odpowiednie kroki. Przykładem może być stosowanie maści na opryszczkę, które dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym są naprawdę skuteczne. Sprawdźmy, jakie substancje mają w swoich składach, a także jak działają takie preparaty oraz jak je aplikować, aby były skuteczne.
Czym jest opryszczka wargowa?
Zanim zajmiemy się preparatami takimi jak maści na opryszczkę, warto zastanowić się, czym dokładnie jest ta choroba. W praktyce jest ona wywoływana przez wirusa typu 1, który obejmuje około 80 proc. populacji. Jednak tylko połowa z tych osób choruje, a u reszty wirus jest w uśpieniu. Co więc powoduje, że opryszczka się pojawia? Najczęściej doprowadzają do tego:
- zmiany hormonalne w organizmie,
- brak odpowiednich składników odżywczych w diecie,
- czynniki stresowe,
- nadmierne wychłodzenie lub przegrzanie organizmu,
- infekcje wirusowe.
Jakie są fazy rozwoju?
Znajomość faz rozwoju opryszczki wargowej to doskonały sposób, aby szybciej zadziałać i zwalczyć problem. Pierwszą z nich jest faza mrowienia, pieczenia oraz swędzenia. To najlepszy moment, aby zastosować odpowiedni lek oraz zminimalizować rozwijanie się opryszczki. Często można wręcz go zahamować, jeśli działania zostaną wdrożone w idealnym momencie.
Drugi etap to powstawanie nieestetycznych pęcherzyków. Są one bolesne i nieprzyjemne, a także wirus najszybciej się rozprzestrzenia. Dlatego też tak istotne znaczenie ma zachowanie higieny, aby zminimalizować ryzyko zakażenia innych osób. Faza sączenia jest niemniej nieprzyjemna. Wówczas pęcherzyki pękają, a także tworzą się bolesne nadżerki. Ponownie trzeba uważać, gdyż także w tym czasie wirus jest bardzo aktywny i łatwo się rozprzestrzenia. Ostatni etap to natomiast faza powstawania strupa i gojenia. Trzeba przy tym pamiętać, aby strupka nie próbować usuwać samodzielnie, gdyż może skutkować to powstaniem rany.
Sposoby leczenia opryszczki wargowej
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby leczyć opryszczkę wargową. Jednym z nich są maści apteczne, w których znaleźć można m.in. takie składniki jak acyklowir. Dobrze sprawdzają się w przypadku pierwszych ognisk chorobowych, aby zapobiegać ich rozwijaniu się. Maści na opryszczkę z tym składnikiem stosuje się kilka razy dziennie na oczyszczoną skórę, aplikując preparat średnio 4-6 razy na dobę. Trzeba dodatkowo pamiętać, aby produkt nanosić zawsze czystymi dłońmi oraz potem dokładnie je umyć.
Warto wspomnieć także o tym, że w aptekach można znaleźć nie tylko maści na opryszczkę wargową, ale także inne preparaty, takie jak leki, kremy, a nawet plastry. Te ostatnie dodatkowo maskują nieestetyczną zmianę skórną, nie dziwi więc, że wiele osób sięga po nie naprawdę często.
Maści na opryszczkę sprawiają, że walka z chorobą jest znacznie skuteczniejsza. Jeśli jednak problem pojawia się często, to warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą do niego doprowadzić. Jak wspomnieliśmy, jednym z głównych jest obniżona odporność organizmu sprzyjająca rozwojowi opryszczki. Dlatego jej częste pojawianie się nie jest dobrym sygnałem i wówczas zaleca się, aby skontaktować się z lekarzem. Do lekarza warto udać się także z badaniami takimi jak rozszerzona morfologia oraz innymi, które zostaną zalecone na etapie pierwszej porady.