Dieta bezcukrowa
25 czerwca, 2021 Autor A B 0

Dieta bezcukrowa – jakie daje efekty?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wyeliminować cukru proste ze swojej diety? Co zrobić, aby ograniczyć łaknienie i ochotę na słodkie? Prezentujemy kilka zasad, które warto wdrożyć w życie, jeśli zależy nam na poprawie naszego zdrowia i samopoczucia. Dieta bezcukrowa to również skuteczny sposób na przyśpieszenie metabolizmu i zrzucenie zbędnych kilogramów. Sprawdź to!

Czy dieta bezcukrowa jest zdrowa?

Jak wynika z danych statystycznych, rocznie spożywamy niemal 45 kg cukru. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to zdecydowanie za dużo. Warto mieć na uwadze, że dieta bezcukrowa jest zdrowa tylko wtedy, kiedy do rezygnacji z cukru podejdziemy racjonalnie. W praktyce oznacza to tyle, że w diecie bezcukrowej nie powinniśmy rezygnować całkowicie ze spożywania węglowodanów. Te w formie złożonej powinny znajdować się w naszej diecie, wyeliminować należy jednak te w formie prostej, które powodują największe wahania glukozy we krwi. Mowa tu oczywiście o produktach przetworzonych, słodyczach i produktach, które nie mają żadnej wartości. Cukry proste występują również w warzywach i owocach, jednak nie należy z nich rezygnować – głównie ze względu na obecność witamin, składników mineralnych i błonnika.

Jak ograniczyć cukier krok po kroku?

Dieta bezcukrowa dla jednych może być 30 dniowym wyzwaniem, dla innych drogą do zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto pamiętać o tym, aby rezygnacja z cukru przebiegała stopniowo, w przeciwnym razie dopadnie nas „wilczy apetet” i ochota, aby zjeść słodycze z nawiązką. W pierwszym kroku warto zrezygnować z dodawania cukru do kawy lub herbaty, następnie zamienić deser w formie ciastka na owoc, a w kolejnych etapach przygotowywać posiłki, które zakładają eliminowanie cukru z diety.