Zasady diety wegańskiej oraz kanapka z awokado i szpinakiem
24 maja, 2021 Autor A St 0

Jakie są zasady diety wegańskiej?

Okazuje się, że w Polsce około 3 mln osób deklaruje się jako weganie lub wegetarianie. Wiele osób myli jednak te pojęcia, warto więc dowiedzieć się, jakie są zasady diety wegańskiej oraz główne korzyści wynikające z jej zastosowania.

Zasady diety wegańskiej

Dieta ta polega na wykluczeniu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nie tylko mięsa, ale również jajek, nabiału, miodu oraz żelatyny. Właśnie wykluczenie dodatkowych pokarmów poza mięsem odróżnia ją od wegetarianizmu, który pod tym względem jest mniej restrykcyjny. Wszystkie wymienione zasady diety wegańskiej sprawiają, że w jej przypadku bardzo ważne jest prawidłowe zbilansowanie posiłków w odpowiednie pokarmy roślinne oraz suplementacja, m.in. witaminy B12.

Zasady diety wegańskiej oraz talerz pełen warzyw, owoców oraz strączków

Korzyści wynikające z zastosowania diety wegańskiej

Dieta wegańska to nie tyle moda, co pełnowartościowy sposób żywienia, który ma szereg korzyści zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:

  •  zdrowsze serce,
  •  niższy poziom cukru we krwi,
  •  spadek masy ciała.

Korzyścią jest również niższy poziom cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko miażdżycy, która jest niestety obecnie coraz powszechniejsza i należy do jednej z najczęstszych przyczyn zgonów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Zasady diety wegańskiej mogą być dla części osób dość restrykcyjne, jednak jak widać taki sposób żywienia ma wiele korzyści zdrowotnych. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia produktów odzwierzęcych w diecie, dlatego też już samo ich ograniczenie będzie mieć wiele zalet.