Domowy przepis na syrop z mniszka lekarskiego – właściwości i zastosowanie
Wiosna w pełni nie tylko poprawia samopoczucie i zachwyca aurą na zewnątrz, ale także stwarza mnóstwo możliwości na wykorzystanie kwitnących w tym czasie roślin. Jednym z najlepszych przykładów jest domowy przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Sprawdź jakie to proste!
Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego
Żółte kwiaty, przypominające małe słoneczka zna praktycznie każdy z nas, gdyż zdobią większość łąk i trawników. Często mylone z niezwykle podobnymi do nich mleczami mniszki lekarskie, stanowią cenny surowiec zielarski. Nie tylko jest rośliną jadalną, ale co więcej, wykorzystywany jest praktycznie w całości. Młode listki stanowią świetny dodatek do sałatek, dobry przepis na syrop z mniszka lekarskiego uchroni przed problemami z trawieniem, wyciąg z korzenia to naturalna odtrutka dla wątroby, liście zaś stanowią bogate źródło witamin z grupy A, B i C, flawonoidów, błonniki, minerałów i kwasu foliowego. Ma właściwości moczopędne, detoksykujące, pobudzające metabolizm, a także pomocny w kłopotach z górnymi drogami oddechowymi.
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego własnej roboty
Jednym z najciekawszych, a zarazem najłatwiejszych do przygotowania w domowych warunkach sposobów wykorzystania mniszka, jest zrobienie z niego syropu, znanego też pod nazwą miodku. Sprawdzony przepis na syrop z mniszka lekarskiego obejmuje jedynie 300 do 500 główek kwiatów mniszka, z których należy usunąć zielony spód, litr wody, kilogram cukru i dwie cytryny. Zerwane główki kwiatowe należy pozostawić do wyschnięcia na około 2 godziny, a następnie zalać kwiaty wodą i gotować 20 minut. Tak przygotowany syrop włożyć na dobę do lodówki, a następnego dnia ponownie gotować 20 minut, wystudzić i przelać poprzez gazę. Dodać sok z cytryn i cukier, a następnie gotować do konsystencji lejącego miodu.