Krystalizacja miodu – kiedy i dlaczego zachodzi w miodzie?
W momencie wydobywania miodu bezpośrednio z ula występuje On z reguły pod postacią płynną, która powszechnie nazywana jest patoką, wiele osób uważa taki stan miodu za jedyną naturalną formę występowania i czują się mocno zaniepokojeni gdy zachodzi proces, jakim jest krystalizacja miodu. Warto wiedzieć, że ten proces jest całkowicie naturalny i nie ma mowy o utracie zdrowotnych właściwości gdy zachodzi ten proces.
Krystalizacja miodu – od czego zależy jej tempo?
Moment, w którym pojawia się krystalizacja miodu, jest różny dla poszczególnych jego odmian, przykładowo miód rzepakowy może przejść proces krystalizacji już w ciągu tygodnia od momentu zbioru. Mówiąc prosto, im większa jest zawartość glukozy w miodzie, tym szybciej będzie w jego przypadku zachodził proces krystalizacji. Z kolei jednym z miodów, który uznaje się za miód niekrystalizujący, uznawany jest miód akacjowy. Z kolej zakupując miód spadziowy, możemy być spokojni, że proces krystalizacji nie pojawi się szybciej niż w ciągu kilku miesięcy.
Miody Wowka – najlepsze miody na każdą kieszeń!
Miody Wowka to miejsce, gdzie zaopatrzysz się w wysokiej jakości miody oraz dowiesz się ciekawych rzeczy na temat tego słodkiego przysmaku z prowadzonego przez firmę bloga. Zastanawiasz się, dlaczego zachodzi krystalizacja miodu? A może chcesz dowiedzieć się jaki miód będzie najlepszy do herbaty? Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej!