25 września, 2020 Autor M Wszołek 0

Czy selen jest potrzebny w organizmie?

Zdrowa dieta, a przede wszystkim zbilansowana może pomóc nam w dostarczeniu wszystkich najpotrzebniejszych witamin i mikroelementów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o selenie.

Czym jest selen?

Selen to pierwiastek chemiczny, który jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Potrzebny jest on głównie do prawidłowego funkcjonowania enzymów. Lekarze i naukowcy wskazują również, że  selen ochrania komórki przed wolnymi rodnikami, a także toksynami. Zatem widzimy, iż jest to bardzo potrzebny składnik. Niektórzy specjaliści stosują go także w leczeniu depresji. Niestety jego stężenie w organizmie nie może się wahać, zbyt duża lub zbyt mała ilość może spowodować problemy zdrowotne. Warto robić regularne badania, aby na bieżąco wiedzieć jakie braki lub nadmiary substancji znajdują się w organizmie.

W jakich produktach występuje selen?

Selen jest najlepiej przyswajany za pośrednictwem żywności. To właśnie w ten sposób możesz dostarczyć sobie ten ważny pierwiastek. Jakie produkty warto spożywać, aby dostarczyć selen? Warto do swojej diety włączyć produkty takie jak orzechy brazylijskie, łosoś czy tuńczyk. Znajdziemy go również w wołowinie, mięsie z indyka, jajkach, ryżu. Największe stężenie tego składnika znajduje się w mięsie. Podczas tworzenia swojej diety warto pamiętać o wskazanych produktach. W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie.